Strona główna Parafie Parafia Goźlin - Mariańskie Porzecze

Parafia Goźlin - Mariańskie Porzecze

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Dom pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej jako trzeci w kolejności klasztor Zgromadzenia, ufundowany został na terenie parafii Wilga przez Jana Lasockiego, cześnika łukowskiego, w 1699 r. Ojciec Założyciel ofiarował dla tego domu obraz Matki Bożej, przywieziony do Goźlina z domu rodzinnego w Podegrodziu k. Starego Sącza. Przy tym wizerunku miał – według tradycji – przyjść na świat. Obraz zasłynął później licznymi łaskami i do dziś jest czczony przez okolicznych wiernych. Obecny, drewniany kościół parafialny, zbudowany został w 1776 r. po pożarze pierwotnych budowli, który miał miejsce kilka lat wcześniej.

Osadę, w której wybudowano nowy drewniany kościół w kształcie bazylikowym z piękną iluzjonistyczną polichromią, której projektantem był o. Jan Niezabitowski, mariański malarz (zm. 1804) oraz murowany skromny klasztor, nazwano z czasem Mariańskim Porzeczem.  Parafia istniejąca od roku 1801 zatrzymała pierwotną nazwę Goźlin.

Klasztor goźliński dotknięty został po powstaniu styczniowym ukazem carskim i zamknięty. Marianie powrócili tam po 102. latach w 1966 r., a cztery lata później otwarto na nowo kanonicznie dom zakonny.

Kościół w Mariańskim Porzeczu jest prawdziwą perłą budownictwa drewnianego na skalę ogólnopolską. Okazała, 3-nawowa bazylikowa budowla przypomina barokowe kościoły murowane, ale cała wykonana jest z drewna.. Drzwi główne i boczne posiadają stare okucia. Niesamowite wrażenie sprawia jednak dopiero wnętrze tego kościoła, całe bowiem ozdobione jest iluzjonistycznymi temperowymi polichromiami, wykonanymi przed ponad 200 laty przez zakonnika Jana Niezabitowskiego, którego prace można podziwiać również w innych kościołach regionu. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Niepokalanej, patronki Zakonu Marianów. W transepcie zaś - słynący łaskami obraz Matki Boskiej Goźlińskiej, który na początku XVII w. namalował nieznany autor. Obraz ten został namalowany na płótnie lnianym o wymiarach 107 na 132 cm i jest w typie Matki Boskiej Częstochowskiej. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu znajduje się Gwiazda Mariańska z napisami „10 cnót Najświętszej Marii Panny” – symbol reguły Zakonu Marianów. Malowidła, wykonane częściowo na płótnie, a częściowo na zagruntowanych belkach ścian, można od 1994 r. podziwiać w pełnej krasie. Wtedy to bowiem zakończono wieloletnie prace konserwatorskie. W tym samym roku Ministerstwo Kultury uznało kościół w Mariańskim Porzeczu, czyli Goźlinie, za najlepiej utrzymany obiekt zabytkowy w kraju. O tym, czy były podstawy do takiej oceny, najlepiej przekonać się osobiście.

Adres parafii

Mariańskie Porzecze 47

08-470 Wilga

+48 25 683-56-20

źródło: http://www.marianie.pl

 


vffffffiv>